pátek 18. června 2010

Ponožky, které sežrala pračka

Naše pračka má zvláští vlastnost. Žere ponožky. Vždy dám do prádla celý pár ponožek a při věšení prádla zjistím, že jedna z páru chybí. Pračka to dělá chytře - nevezme si od všech párů jednu ponožku, ale vždy z celé várky jen tak dva tři kousky.

Zajímvé však je, že ponožka je někdy po několika měsících vyvržena zpět. Co k tomu pračku vede nevím. A tak se mi doma hromadí ponožky, které nemají svoje dvojče. Všechny pečlivě uschovávám ve velkém šuplíku, kdyby se náhodou druhá z páru vrátila.

Vždy po nějaké době - tak po třech či čtyřech měsících - ponožky ze šuplíku vyndám a třídím. Mnohé opět s radostí potkají svoji druhou polovičku, ale velká část ponožek se zdá, že v šuplíku leží už několik let. Jistá si tím však nejsem. Nemám srdce vyhodit žádnou z nich, abych náhodou nevyhodila takovou, jejíž pár je zatím v držení pračky.

Vymyslela jsem způsob, jak odhalit,která ponožka je v šuplíku už příliš dlouho. Po vytřídění těch, které pár mají a těch, které ne, ponožky navleču na velký zavírací špendlík a přidám lístek s datem, kdy jsem ponožky třídila. Když nějaká po určité době najde pár, tak dostane opět svobodu. Ostatní držím pěkně na špendlíku.

A pokud nějaká ponožka zůstane na špendlíku déle než rok, nemilosrdně je vykonán trest a ponožka jde do popelnice. Od té doby, co jsou ponožky drženy na špendlíku se jich ztrácí méně. Asi se bojí. A já můžu klidně spát, protože vím, že žádná ponožka nebyla vyhozena zbytečně.

pondělí 31. května 2010

Jak odstranit samolepku

Jak odstranit samolepku z různých povrchů? Například cenovky nebo samolepky s čárovým kódem, když chcete darovat dárek. Jednou možností je samozřejmě namočit do horké vody, až se odlepí sama. Je to proces, který nějakou dobu trvá a navíc jej není možné u velké části věcí, jako jsou například knihy.

Jednoduchým a elegantním řešením je takovou samolepku po dvě minuty fénovat horkým vzduchem. Po dvou minutách fénování se lepidlo na samolepce částečně rozpustí, takže samolepku lehce odstraníte aniž by se vám roztrhla nebo lepidlo zůstalo tam, kde nemá.

Důležité je však fénovat na nejvyšší teplotu, jakou váš fén dokáže. A také po dostatečně dlouhou dobu. Můžete se pokusit kousek samolepky odstranit a pokud do nejde dobře, fénujte dále. U většiny samolepek nezůstávají žádné skvrny a ani zbytky lepidla, takže povrch vypadá, jakoby na něm žádná samolepka nikdy nebyla.

neděle 23. května 2010

Metoda dvou kbelíků

Při úklidu podlah používám dva kbelíky. V jednom je čistíci prostředek a druhý obsahuje pouze čistou vodu k máchání. Po vytření části podlahy nejprve mop vymáchám v čisté vodě a teprve následně jej vložím do kbelíku s mycím prostředkem.

Pokud máte větší byt, zvládnete jej i při větším znečistění vytřít na jeden "zátah" aniž byste museli kyblík s prostředkem měnit. Velké nečistoty zůstanou v kbelíku s čistou vodou, tu pak můžete měnit podle znečistění, jak často chcete. Většinou však není vůbec nutné kbelíky průběhu jednoho ulkízení měnit.

Kbelík s prostředkem díky tomu může být mnohem menší, takže nemusíte použít tak velké množství prostředku, což šetří jak peníze tak přírodu.

sobota 22. května 2010

Osobní polička v předsíňi

Hala nebo předsíň je svým způsobem nejrušnější místo domu. Všichni, kdo chtějí dovnitř ven většinou projdou tímto místem. Zůstavají tam všechny boty, deštníky, klíče, kabáty, ale také kabelky, batohy a věci, které často nosíme ven.

Věcí, které by přesíň měla pojmout je poměrně velké. A tak se stává, že zakopnete o batoh, který leží na zemi, protože není, kam jej dát, nebo marně hledáte místo, kam odložit knihy, které zítra chcete vrátit do knihovny.

Výborně se nám osvědčilo nainstalovat poličku (nebo malou skříňku) pro každého člena domácnosti, kam může odkládat věci, které často nosí pryč. Jsou tam všechny ty sluneční brýle, přilby na kolo, klíče, průkazy, doklady.

Polička je dostatečně velká na to, aby pojmula kabelky a batohy, takže po příchod domů všechno krásně schovám na jedno místo. Také si tam přichystám všechny věci, které chci někam odnést - boty na opravu, dopisy na poštu, dárek kamarádce.

Navíc systém jedna polička pro jednoho člena domácnosti se také vyplatila, protože se nikdo nehádá, že svoji věc nemůže najít, nebo že svoji věc nemá kam dát. Má svoji poličku a jak s ní zachází záleží jen na něm.

pátek 21. května 2010

Hadříky a gumičky

Jednou z věcí, která mi pomáhá udržet domácnost čistou a uklizenou je, že v každém pokoji mám připravených několik pomůcek na úklid. A to také proto, že by mohla zvítězit lenost a mě by se nechtělo jít do komory pro veškeré potřebné pomůcky.

V místnostech s dřevěným nábytkem mám schované pronto a hadřík na leštění nábytku. A také prachovku na stírání prachu. Dříve se mi však stávala nepříjemná věc - hadříky, které jsem měla připrevené samy o sobě mizely. Buď je někdo odnesl, nebo samy od sebe vzaly nohy na ramena. Nevím.

Začala jsem tedy hadříky k čistícím prostředkům připevňovat gumičkami. Od té doby již nemizí. A partner vždycky ví, který hadřík k čemu patří, takže se mě nemusí ptát. Dnes mám takto připravenou většinu prostředků. Je pak velice jednoduché sáhnout pro prosředek s hadříkem na gumičce. A po použití jej zase gumičkou připevnit zpátky.

úterý 18. května 2010

Nákupní seznam

Znáte tu situaci, kdy doma několik minut strávíte sepisováním nákupního seznamu, zapíšete si už skoro všechno, ale jakmile se vrátíte z obchodu, zjistíte, že jste přeci jen na něco zapoměly?

Na tuto schopnost nevzpomenout si na něco důležitého jsem pro sebe našla našla řešení: udělejte si univerzální seznam věcí které kupujete pravidelně například jednou týdně. Z tohoto seznamu pak vyšktnete položky, které nechcete a případně připíšete nějaké další, které na seznamu nejsou.

Dnes mám dokonce seznamy dva - jeden pro ty malé každodenní nákupy a druhý pro nákupy velké, které dělám jednou za čas se svým partnerem. Tato metoda se mi velice osvědčila. Když jdu na nákup stačí rychle projít zásoby se seznamem v ruce a vyškrtnout co nepotřebuji. Pokud si průběhu vaření nebo úklidu vzpomenu, že je nutné přikoupit něco dalšího, jednoduše to připíšu na seznam, který mám připravený po ruce.

Seznamy mám vytvořené v excelu, kam dopisuji věci, které jsem zatím nekupovala, ale začala jsem je používat. A jednou za čas seznam vytisknu. Na A4 se jich vejde několik. Pak je jen rozstříhnu a uložím do kuchyně. Jednoduché, prosté řešení, které že ušetří mnoho času, ať už výrobou samotného seznamu, nebo tím, že se musím vrátit do obchodu.

Mýdlový prostředek na praní a úklid

Mýdlový prostředek na praní se také dá najít pod názvem mýdlový sliz nebo sliz na praní. Většina žen jej používá na praní. Dá se však také používat na mytí bežných nečistot v domácnosti.

Jeho hlavními výhodami jsou:
- nízká cena - max. 80 kč při nákupu těch nejdražších surovin
- ekologický - vzhledem k tomu, že se vyrábí z obyčejného jádrového mýdla je v přírodě velmi lehce odbouratelný

Používám jej na:
- praní v pračce
- praní v ruce
- předepírání
- běžný úklid v domácnosti

Uchovávám jej v:
- lahvičkách od jaru
- pumpičkových lahvičkách od tekutého mýdla

Ingredience:
- mýdlo 250 gramů - s jelenem nebo marseillské
- jeden hrnek (o objemu 250 ml) krystalické sody
- 10 litrů studené či vlažné vody

Výrobní postup:
Mýdlo nastrouhám na struhadle a hodím do velké nádoby o objemu minimálně 12 litrů. Na mýdlové vločky za stálého míchání zaleju 10 litry vody. Kristalickou sobud buď přisypu do hmoty, nebo si ji předem rozpustím například v jednom litru vody. Prostředek nechám jednu noc odstát a pak jej přeliju do menších lahví a lépe se skladoval.
V pumičkových lahvičkách si jej nastražím do koupelny a kuchyně, abych jej pak použila na mytí vany, umývadla, dřezu a kachliček.

Pozor při praní je však důležité používat při posledním máchání ocet. Jinak po čase mýdlo začne zanášet pračku.

Pravidlo dvou minut

Nejlepší způsob, jak uklízet, je málo a často. Osobně se mi stávalo, že po několika náročných pracovních dnech, kdy jsem neměla čas na na drobný úklid, to doma vypadalo, jakoby se u nás neuklízelo několik týdnů. Slyšela jsem rady, že mám věci uklízet hned, ale vzhledem k pracovnímu zatížení nebo lenosti se mi to nedařilo. Takový úklid po několika dnech bez péče, mě však nebavil, trval i několik hodin.

Pravidlo dvou minut popisuje David Allen ve svojí knize Mít vše hotovo. Sama jsem si ho poupravila pro úklid ve vlastní domácnosti. Cokoli, co jde udělat za méně než dvě minuty, udělám okamžitě. Ať jde o to něco uklidit, utřít nebo zamést. Všechny pracovní pomůcky mám v bytě nachystané k okamžitému použití, takže mě už neodradí to, že se nějaká pracovní pomůcka nachází ve vedlejší místnosti.

Díky tomuto pravidlu proběhne většina mytí umývadla či vany při čištění zubů, nebo fénování. Také mám v každé místnosti schovanou prachovku na rychle přístupném místě takže prach setřu kdykoli, kdy je to nutné, nebo při aktivitách jako je telefonování. Pravidelný větší úklid - dříve u nás oblíbený sobotní - pak proběhne za méně než třetinu času, kterou jsem tomu věnovala obvykle. Takže pak v klidu místo toho jedu v sobotu na výlet, nebo ci čtu knížku.